Wybielanie zębów w warunkach domowych

wybielanie-zebow

Piękny, biały uśmiech to jeden z atrybutów urody. Wrodzona barwa zębów zależy od grubości szkliwa i odcienia przebijającej przez niego zębiny i na nią nie mamy wpływu. Można natomiast zredukować przebarwienia, które kumulują się w ciągu całego życia w tkankach twardych zęba. Najważniejsze czynniki generujące powstanie przebarwień to zaburzenia hormonalne, palenie tytoniu, spożywanie dużych ilości kawy, herbaty, czerwonego wina czy słodzonych napojów, a także stosowanie niektórych leków (np. tetracyklin).

Wybielanie zębów – skuteczne metody

wybielanie-zebow

Wybielanie zębów polega na usuwaniu związków barwnych skumulowanych w zębinie oraz osadu i kamienia nazębnego. Dostępne są skuteczne metody wybielania w warunkach domowych. Najpopularniejszą z nich jest wybielanie metodą nakładkową, z użyciem silikonowej nakładki na zęby, wypełnionej żelem. Żel zawiera nadtlenek wodoru lub nadtlenek mocznika i posiada silny potencjał utleniający. Powoduje on skuteczne usuwanie przebarwień, przy jednoczesnym znikomym ryzyku nadwrażliwości. Regularne zakładanie nakładki z żelem na noc, przez okres kilku- kilkunastu dni, daje ostatecznie efekt zębów bielszych o kilka odcieni.

Inną metodą domowego wybielania zębów jest stosowanie pasków wybielających lub lakierów aplikowanych na szkliwo przy pomocy pędzelka. Tu czas działania substancji aktywnej jest znacznie krótszy niż w metodzie nakładkowej, efekty wybielania są zatem mniej spektakularne. Ponadto brak penetracji w przestrzenie międzyzębowe może dawać nierównomierny efekt wybielania.

Wybielanie zębów w domu to także stosowanie past wybielających, usuwających przebarwienia na drodze mechanicznego ścierania osadu lub chemicznej interakcji z substancjami przebarwiającymi zęby.

Naturalne metody

Naturalne metody wybielania, np. z użyciem soku z cytryny czy sody oczyszczonej, powodują uszkodzenie szkliwa i reakcję nadwrażliwości. Paradoksalnie, mogą powodować ściemnienie zębów, co wynika z korozji szkliwa i przebijania koloru zębiny. Natomiast godną uwagi metodą naturalnego wybielania jest zastosowanie węgla leczniczego, który dzięki porowatej strukturze absorbuje na swej powierzchni wiele substancji barwnych, pozostając jednocześnie neutralnym dla szkliwa.

Dla każdej metody wybielania zębów bardzo istotne jest przestrzeganie tzw. białej diety, czyli unikanie wspomnianych pokarmów generujących kolejne przebarwienia zębów.

Powrót do kategorii Zdrowie lub mapy witryny .