Fotografia architektury i wnętrz

fotografia wnętrz.

Uwieczniając z trudem swoje pierwsze obrazy, ludzie nie zdawali sobie sprawy z tego, jak bardzo fotografia zakorzeni się w życiu kolejnych pokoleń. Obecnie zdjęcia towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Stanowią obrazowy zapis najważniejszych wydarzeń ze świata, służą rejestracji dokonań naukowców, a coraz częściej bywają wykorzystywane w marketingu, jako najmocniejszy element kampanii reklamowych.

Fotografia architektury i wnętrz.

Jak kreuje się początek istnienia fotografii? W jaki sposób zdobycze nauki wykorzystywane są w dzisiejszych czasach? I czy fotografia wnętrz oraz architektury to wyłącznie sztuka?

Fotografia architektury

Narodziny fotografii.

Mimo, że pierwsza trwała fotografia powstała dopiero w dziewiętnastym wieku, ludzie już w starożytności dokonywali prób uwieczniania obrazów przy pomocy prostych przyrządów optycznych. Najstarszym, znanym ludzkości aparatem fotograficznym była camera obscura, przypominająca wyglądem drewniane pudełko. Chociaż obraz powstały przy jej użyciu był pomniejszony i odwrócony, świadczył o wielkim kroku naprzód całej cywilizacji.

Wykorzystanie fotografii w XXI wieku.

Żyjemy w świecie zalewanym przez obrazy. Trudno znaleźć sferę życia człowieka, której nie dałoby się sfotografować.

Fotografie służą ludziom na wiele sposobów. Dzięki nim poszerzamy nasze horyzonty i pogłębiamy wiedzę o świecie. Wnikamy do wnętrza ciała człowieka oraz odkrywamy tajemnice kosmosu. Zdjęcia stanowią uzupełnienie danych, przekazywanych nam przez media. Są potwierdzeniem każdej informacji. Za sprawą fotografii możemy podejrzeć gwiazdy show biznesu, wkroczyć w świat mikrofonów i reflektorów. Zdjęcia to również recepta na odniesienie prywatnego sukcesu. Aby tak się stało, fotografia użytkowa musi zagościć w naszym życiu na dobre.

 

Fotografia architektury.

Fotografia architektury jest wąską dziedziną, w której specjalizują się jedynie nieliczni. Jej klasyfikacja nie jest prosta, gdyż zalicza się zarówno do artystycznej jak i użytkowej.

Dla ciasnej grupy fotografów uwiecznianie budynków jest sztuką. Sposobem na pokazanie światu własnej perspektywy patrzenia na mury. Ukazaniem głębi miejsca, jego tajemnicy i bogactwa.

Zdecydowanie większe grono zawodowców fotografuje budynki w innym celu. Ich zdjęcia służą szeroko pojętemu marketingowi – inwestorom, deweloperom, właścicielom hoteli i restauracji. Fotografie tego rodzaju trafiają do magazynów wnętrzarskich oraz prasy specjalistycznej. Służą popularyzacji branży budowlanej. Wykonując tego typu zdjęcia można sobie wyrobić znakomite fotograficzne portfolio .

Fotografia wnętrz.

Fotografowanie wnętrz, podobnie jak zdjęcia architektury, może służyć różnym celom. Obecnie jednak obrazy tego rodzaju mają coraz mniej wspólnego ze sztuką, a coraz więcej z biznesem. Fotografia wnętrz jest tworzona na użytek właścicieli domów i mieszkań, dla projektantów wnętrz oraz producentów. Zdjęcia tego typu służą reklamie hoteli i lokali gastronomicznych. Można śmiało stwierdzić, że uwiecznianie wnętrz to niemal wyłącznie fotografia użytkowa.

 

Wynalezienie aparatu fotograficznego było krokiem milowym w rozwoju cywilizacji. Dziś zdjęcie towarzyszy nam na co dzień, ciesząc oczy, ucząc oraz pomagając w rozkręceniu własnego biznesu.

Powrót do kategorii Fotografia lub do mapy strony .