Fotografia lotnicza – Zdjęcie z drona

Zdjęcie wykonane z powietrza - fotografia lotnicza.

Fotografia lotnicza była kiedyś dostępna jedynie dla nielicznych. Loty samolotem były drogie, a żeby zrobić dobrej jakości zdjęcia lotnicze, trzeba było wynająć samolot, na co było stać jedynie nielicznych. Dzisiaj technologia poszła naprzód, żeby wykonać ciekawe zdjęcia „z lotu ptaka” wystarczy dron – czyli niewielki samolot bezzałogowy. Koszty zakupu drona nie są wysokie. To sprawia, że fotografia lotnicza jest dziedziną, która staje się coraz popularniejsza. Jeśli i Ty chciałbyś robić dobrej jakości zdjęcia przy pomocy drona, przeczytaj nasz krótki poradnik.

Zanim zaczniesz fotografować, sprawdź prognozę pogody

Jeśli mamy zamiar robić zdjęcia przy pomocy drona, bardzo ważna będzie odpowiednia pogoda. Jeśli zdecydujemy się na fotografowanie przy silnym wietrze lub deszczu, nie tylko nie uda nam się zrobić dobrych zdjęć, ale i istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu. Poza tym stosujmy podobne zasady jak w standardowej fotografii – odpowiednie oświetlenie będzie kluczowe dla finalnego efektu.

Przemyśl, jakie zdjęcia możesz robić w danym terenie – Fotografia lotnicza

Zanim wybierzemy się w teren z dronem, najpierw dokładnie go obejrzyjmy i zastanówmy się, jakie zdjęcia możemy tu zrobić. Idealnie, jeśli mamy do czynienia z terenem otwartym, gdzie nie ma żadnych przeszkód. Niestety, rzadko kiedy mamy tak dobre warunki – zwykle trzeba uważać na drzewa, słupy czy budynki. Zwiedzenie terenu pozwala nam również ustalić, z jakiej perspektywy zdjęcia będą prezentowały się najlepiej – jak unikniemy zdjęć robionych pod słońce, które kadry są najlepsze. Możemy również wcześniej obejrzeć mapy Google – być może one będą dla nas inspiracją.

Zdjęcie wykonane z powietrza - fotografia lotnicza.

Wypróbuj różne kąty i perspektywy

Oczywiście, wszystkiego nie zaplanujemy z góry. Pewne rzeczy dostrzeżemy dopiero, gdy nasz dron znajdzie się w powietrzu. Na początek warto popróbować możliwości drona – sprawdzać różne kąty, perspektywy, wysokości – dopiero z czasem nabierzemy wprawy i będziemy intuicyjnie czuć, w jaki sposób fotografowane miejsce prezentuje się z różnych wysokości. Na początku efekty naszych starań mogą być zupełnie odległe od naszych wyobrażeń. Przetestuj również różne ustawienia swojego aparatu bądź kamery. To sprawi, że dostrzeżesz w pełni możliwości, jakie daje fotografia lotnicza.

Przydatny podgląd FPV

Podczas robienia zdjęć z drona, korzystaj z podglądu FPV – first person view. To dzisiaj standard w fotografii lotniczej. Dzięki podglądowi w czasie rzeczywistym, będziesz miał możliwość ustawienia idealnych parametrów lotu i wybrania najlepszych kadrów.

Używaj GPS lub stabilizacji

Większość dostępnych modeli dronów może dobrze latać bez użycia GPS czy stabilizacji. Mimo to, warto je stosować. Dzięki temu nasze zdjęcia będą płynniejsze, stabilniejsze. GPS przyda się zwłaszcza gdy robimy zdjęcia z dłuższym czasem naświetlania. Jest to związane z faktem, że w czasie robienia takich zdjęć nasz dron musi pozostać dłużej nie ruszając się, w jednej pozycji.

Pamiętaj, aby przestrzegać prawa lotniczego

Robiąc zdjęcia przy pomocy drona, upewnij się, że nie łamiesz prawa. W większości polskich miast, aby móc latać dronem, konieczne będzie pozwolenie zarządcy terenu. Dodatkowo, jeśli chcemy wykorzystywać nasze zdjęcia do celów komercyjnych, będziemy potrzebowali również świadectwa kwalifikacji UAVO. Nie warto ryzykować, łamiąc prawo.

Zapraszam do kolejnego mojego wpisu gdzie opisuję fotografię wnętrz . Znajdziesz tam też zdjęcia architektury.

Powrót do kategorii Fotografia lub do mapy strony .