Sposoby na fajne zdjęcie

Sposób na fajne zdjęcie

Nawiązując do poprzedniego artykułu ” jak robić śmieszne zdjęcia ” chciałbym teraz poruszyć Temat fajnych fotografii.

Każdy z nas chciałby mieć wyjątkowe zdjęcie. Nie takie zwykłe „selfie” albo typowe ujęcie w lustrze. Chcemy czuć się atrakcyjnie i tak samo wyglądać w oczach innych osób.
Daj to swoim modelom i pozwól im otrzymać takie fotografie. Jest parę sposobów na to, by zrobić fajne zdjęcie. Twoja głowa na pewno jest pełna pomysłów- wykorzystaj to.
Koniec z szablonowymi i nudnymi zdjęciami legitymacyjnymi. Od dziś robimy same ciekawe ujęcia!

Pamiętaj, że używanie aparatu ze smartphona bardzo często skutkuje przerysowaniem proporcji twarzy. Jeśli masz aparat kompaktowy albo lustrzankę to na pewno wykorzystaj sprzęt stricte przeznaczony do fotografowania.

Miejsce, strój i make-up.

Gdy już sprecyzujesz, czym będziesz robić zdjęcia, to poszukaj odpowiedniej scenerii. Warto znaleźć naturalne obramowanie dla fotografowanej osoby. Obramowaniem może być okno, drzwi, tło bramy albo wąskiego przejścia. Pamiętaj, że nie ma nic gorszego niż bałagan i chaos ma drugim planie. Tło musi być czyste! Warto wykorzystać jednorodne płaszczyzny- brama, ściana, łąka, las.
Pobaw się w kontrasty. Brunetkę fotografując na jasnym tle, możesz ubrać na biało. Z kolei blondynkę warto przystroić w ciemne ubrania. Fotografując młodą kobietę można pokusić się o odważniejszą kolorystkę, czyli o czerwoną sukienkę. Upudruj twarz modela – będzie ona wtedy matowa, czyli stanie się atrakcyjniejsza, a taki mamy cel i o taki efekt przecież nam chodzi.

Światło
Najważniejsze są parametry. By zrobić dobre zdjęcie, musimy trochę pobawić się światłem i czasem. Nie trzeba używać flesza (nawet gdy jest ciemno). Wystarczy, że ustawisz odpowiednio długi czas otwarcia przesłony, chociażby kilku sekund. Nieruchome obiekty są wtedy ostre i wyraźne, a poruszające się będą à la rozmyte duchy.
Flesza używaj bardzo ostrożnie. Może on dodać nawet siedem lat modelowi/modelce!
Dodatkowo użyj blendy i rozświetl cienie! Polega to na ustawieniu fotografowanej osoby bokiem do słońca, gdy jest ono nisko nad horyzontem i umieszczenie ekranu z drugiej strony twarzy. Uzyskamy naprawdę profesjonalny efekt!

Odpowiedni punkt widzenia
Każdy z Was zgodzi się ze mną, że kluczowe jest ustawienie aparatu. Zazwyczaj na wysokości wzroku fotografowanej osoby. Chcesz jednak przedstawić niewinność? Zrób zdjęcie od góry.
Natomiast potęgując wrażenie siły i stanowczości fotografuj od dołu.
Nie zapomnij, że zdjęcie musi mieć czym oddychać- wybierz odpowiedni kadr. Jeśli osoba spogląda w lewo, to skadruj ją po prawej stronie (albo zostaw przestrzeń po lewej). Nie zapomnij o tym, co chcesz pokazać i te elementy, które są dla ciebie najistotniejsze- zaakcentuj. Na przykład podczas portretowania kobiet można podkreślić konturem długie włosy, biodra albo piersi. Modelkę ustaw tak, by widoczny był zarys tych elementów, które pragniesz wyeksponować.
Warto wiedzieć, że pokazując fragment twarzy, możemy uzyskać fajne zdjęcie. Ciasny kadr podkreśla atrakcyjności oczu czy też specyficzny piegowaty typ urody. Przedstaw detale ciała. To eksponuje fizjonomiczne cechy twarzy fotografowanej osoby. Takie zdjęcia same w sobie są intrygujące.

Pokaż kim jest model.

Użyj rekwizytu! Model/modelka jest muzykiem, sportowcem albo podróżnikiem? Zaproponuj przyniesienie na sesję instrumentu i zrób zdjęcie w ruchu. Nadaj fotografii głębię i pokaż jej duszę! Stwórz wystylizowany portret, czyli do odpowiedniego stroju dodaj rekwizyt. Takie zdjęcia są najlepiej oceniane przez odbiorców.
Przede wszystkim rozluźnij modela, a razem stworzycie bardzo naturalne i fajne zdjęcie. Najlepszym sposobem na zrobienie udanego ujęcia jest po prostu brak sztuczności. Niech model się rusza, wygłupia, uśmiecha (nie pozwól na „dzióbki”!) – wtedy na pewno znajdzie się coś, co będzie można wykorzystać.

Kochana klasyka

Najwięcej osób pozytywnie ocenia czarno-białe zdjęcia. Zdecydowanie coś w tym jest. Wystarczy przerobić zdjęcie w Picasa, Adobe Photoshop albo w GIMP’ie. Każdy z tych programów umożliwia otrzymanie takiego efektu. Dodatkowo mała zabawa światłem i cieniami tudzież nasyceniem, a zdjęcia wypadną apetycznie. Prostota bardzo korzystnie wpływa na odbiór, a zdjęcia tego typu skłaniają ku refleksji. Czerń i biel sprawiają, że zdjęcie jest tajemnicze i intrygujące. Do tego dodać odpowiednią pozę, światło i tło, a efekt świetnego ujęcia jest murowany!

Chcesz wykonać fajne zdjęcie? Po prostu szukaj, twórz, nie blokuj swojej wyobraźni. Fotografowana osoba musi przed obiektywem czuć się atrakcyjnie. Odpowiednio wykorzystaj atuty modela i możliwości swojego aparatu, a na pewno się nie zawiedziesz.

Powrót do kategorii Fotografia lub do mapy strony .