zabawy integracyjne dla dzieci

Zabawki dzicięce.

Rozpoczęcie nauki w nowej szkole, wyjazd na wymianę uczniowską czy letni obóz posiadają jedną cechę wspólną – wiążą się z wkroczeniem w nowe, nieznane środowisko osób. Dla dziecka jest to silnie stresujące przeżycie. Sytuacja pełna obaw i niepewności. Młody człowiek zadaje sobie mnóstwo pytań, między innymi: „jak zostanę przyjęty w nowej klasie?”, „czy znajdę wspólny język z kolegami ze szkoły?”, „czy powinienem wykazać się inicjatywą i rozpocząć rozmowę jako pierwszy?”.

Aby ułatwić dziecku trudny start w nowym miejscu, nauczyciele oraz pedagodzy organizują spotkania zapoznawcze. Największą aprobatą najmłodszych cieszą się gry i zabawy integracyjne dla dzieci.

 Pierwsze spotkanie.

Wyobraźmy sobie letnią kolonię. Pierwszy dzień w nowym miejscu. Uczestnicy nie znają się nawzajem, nie wiedzą kto jak ma na imię. Nie mają pewności, które z napotkanych osób należą do tej samej grupy wiekowej ani kto będzie sprawował opiekę nad dziećmi.

Na samym początku kolonii należy zorganizować wieczorek zapoznawczy. Dzieciaki poznają swojego opiekuna oraz kolegów, z którymi od tej chwili będą dzielić jeden pokój. Takie spotkanie organizacyjne jest bardzo ważne. Dzięki niemu opada stres, związany z nieznajomością nowego miejsca, znika strach i zagubienie.

Zintegrować młodzież.

Nastolatkowie postrzegają siebie jako osoby dorosłe. Chcą być traktowani poważnie, co manifestują na każdym kroku. Organizatorzy/opiekunowie obozu muszą więc przygotować takie zajęcia integracyjne, w których młodzi ludzie zechcą wziąć udział. Można w tym celu zaplanować piknik lub ognisko, które młodzież samodzielnie przygotuje. Wspólne przyprawianie kiełbasek, układanie kamieni wokół ogniska czy szukanie suchego drewna na rozpałkę pozwoli uczestnikom lepiej się poznać. Nie od dziś wiadomo, że nic tak nie zbliża ludzi jak współpraca oraz chęć osiągnięcia jednego celu.

 

Gry i zabawy integracyjne dla dzieci.

Integracja dzieci przebiega w nieco inny sposób niż u starszaków. Maluchy garną do rówieśników. Chcą się z nimi bawić. U kilkulatków nie ma jeszcze rywalizacji. W ich relacjach trudno doszukiwać się fałszu.

Jedną z ciekawych zabaw integracyjnych jest wspólne szukanie skarbu. Dzieci wychowane na Piotrusiu Panie, będą zachwycone, trzymając w dłoniach mapę, prowadzącą do ukrytej skrzyni. Warto dokładnie zaplanować trasę, którą przejdą mali poszukiwacze. Powinna być dosyć długa, pełna niespodzianek i zagadek, które maluchy wspólnie rozwiążą. Zawartość skrzyni także musi być atrakcyjna. Warto umieścić w niej coś specjalnie dla dziewczynek oraz gratkę dla chłopców. Tak, aby wspomnienie przygody towarzyszyło maluchom na długo po zakończeniu zabawy.

Odnalezienie się w nowej rzeczywistości jest trudne. Młodym ludziom towarzyszy strach przed nieznanym oraz lęk przed odrzuceniem i samotnością. Zadaniem nas – dorosłych jest ułatwienie małym (i starszym) dzieciom tej trudnej  sytuacji. Bądźmy przy nich, wspierajmy i słuchajmy. Zachęcajmy także do nawiązywania nowych kontaktów z rówieśnikami.

Świetną formą zabawy dla dzieci jest także taniec, gry planszowe, które można sprowadzić transportem morskim dzięki firmie https://drobnicamorska.pl bez problemowo. Dodatkowym atutem będzie poprawienie sprawności fizycznej swoich dziecia a także nie zapomniana przygoda.

Wróć do kategorii Dziecko lub do mapy strony.