Dekalog fotografa, czyli jak robić dobre zdjęcia lustrzanką

zdjecie lustrzanką jak je zrobic

Start zacząć!

Fotografia to nie tylko kreatywność, bystre oko, odwaga i śmiałość. By robić dobre zdjęcia, warto posłuchać kilku rad, które dla Was zebraliśmy.

1. Aparat trzymaj obiema rękami.

Prawa chwyta grip i spust, a lewa podtrzymuje korpus oraz obiektyw. Trzymając jedną ręką bardzo łatwo o rozmycie zdjęcia.

2. Im mniej, tym lepiej- grunt to prostota.

W chaosie bardzo łatwo można zgubić to, co chciało się pokazać. Na zdjęciu pokaz mniej, a to, co istotne niech będzie ukazane wyraźnie.

3. Zapanuj nad światłem!

Od światła zależy nastrój, emocje. To, jak ono pada na daną scenę, wpływa na klimat zdjęcia. Światło jest twoim sprzymierzeńcem. Wykorzystaj to!
Wschód albo zachód słońca to świetny moment do uchwycenia. Światło dzienne może pięknie naświetlić twarz. Naucz się malować światłem, a twoje zdjęcia będą niezwykłe.

4. Dobry kadr jest gwarancją sukcesu.

Stosuj uznane tudzież powszechnie stosowane w malarstwie metody kompozycji obrazu.
Ważne dla zdjęcia elementy umieszczaj w mocnych punktach. Symetria jest po prostu nudna. Dbaj o czystość- wszelkie niepożądane elementy po prostu usuwaj.
Nie stój w miejscu- obejdź fotografowany obiekt. Czasem z innej perspektywy będzie on wyglądał o wiele lepiej niż przy pierwszych założeniach.

5. Pracuj z modelem!

Nie ścinaj im głów i rób ostre zdjęcia. Model nie może być sztywny- rozmawiaj, rozluźnij go. Musi poczuć się przed obiektywem pewnie, komfortowo, a przede wszystkim atrakcyjnie! Jego rozluźnienie wpłynie na naturalność. Fotograf nie tylko pstryka zdjęcia. Na dobre portfolio dużo się pracuje, dlatego nie zmarnuj okazji i „wyciągnij” z modela to, co najlepsze.

6. Władaj lustrzanką.

Poznaj ją- jej możliwości. To Ty robisz zdjęcia, aparat tylko to ułatwia. By zrobić dobre zdjęcie, musisz znać swój aparat. Zaprzyjaźnij się z instrukcją i wykorzystaj ją w praktyce.
Pamiętaj o tym, że matryca jest bardzo czuła, dlatego nie grzeb przy niej! Nie dmuchaj ani na nią, ani na lustro. Kiedy chcesz ją przeczyścić to skorzystaj ze wbudowanego systemu czyszczenia sensora, który w większości wypadków bazuje na ultradźwiękach.

7. Istotny jest kontekst.

Pamiętaj, że zdjęcie tworzy historię. Ono nie jest wycinkiem z rzeczywistości. Odbiorca musi bez problemu zauważyć, o co Ci chodziło.

8. Zapomnij o trybach automatycznych.

Nie po to zainwestowałeś w lustrzankę, by nie robić zdjęć manualnych. Żaden algorytm nie zastąpi wprawnego oka i umysłu człowieka. Nawet inteligentny tryb automatyczny. Na początek wybierz tryby półautomatyczne i obserwuj zależności między parametrami. Przewagę lustrzanki nad kompaktowym aparatem można zobaczyć i wykorzystać dopiero w trybie manualnym. Zapamiętaj, że wszelkie niedoskonałości możesz skorygować w programach do obróbki graficznej.

9. Twoim przyjacielem jest…kosz.

Usuwaj niepotrzebne, nieostre i kiepski zdjęcia. Nie zaśmiecaj aparatu i komputera nieostrymi i źle skadrowanymi fotografiami.
Zapamiętaj słowa wybitnego Ansela Adamsa:
Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon.

  1. Nie przestawaj się uczyć!Książki, poradniki i internetowe tutoriale są bardzo przydatne. Wypracuj własny styl. Bierz udział w konkursach- to Cię zmobilizuje do działania. Dziel się wiedzą i pozwól się oceniać- konstruktywna krytyka pozwoli Ci stawać się coraz lepszym fotografem.By zrobić dobre zdjęcie lustrzanką, nie wystarcza znać teorię. Trzeba sporo ćwiczyć i dużo rzeczy wypracować. Próbuj i doskonal się, a może któregoś dnia osiągniesz w fotografii ogromny sukces. Masz szerokie pole do popisu. Wybierz to, w czym sprawdzisz się najlepiej i nie zapomnij o powyższym dekalogu! Jak zaznasz podstawy to możesz przejść na wyższy poziom np przeczytać artykuł o fotografii lotniczej dla zaawansowanych.

Powrót do kategorii Fotografia lub do mapy strony .