jak zrobić zdjęcie z rozmazanym tłem

Zdjęcie z rozmazanym tłem

Chcesz uzyskać rozmyte tło? W poniższym artykule pokażę Ci, jak łatwo uzyskać taki efekt. Na rozmazanie tła wpływa kilka czynników – wykorzystamy je dla uzyskania optymalnego efektu.

Zaczynamy jak zrobić zdjęcie!

Odległość
Im dalej jest tło, tym bardziej będzie ono rozmyte i nieostre. By uzyskać taki efekt fotografuj wzdłuż, a nie w poprzek ulicy, alejki itp. Wystarczy czasem ciaśniej skadrować zdjęcie. W razie potrzeby po prostu wydłuż ogniskową.

Przysłona i ogniskowa
Przysłona jest najważniejszym elementem wpływającym na rozmycie tła. 1,8 to typowa jasność niedrogich obiektywów stałoogniskowych. Zawsze ustawiaj w aparacie najmniejszą dostępną wartość przysłony.
Mniejsza wartość przysłony (np. f/1.4, f/1.8, f/2.0) = rozmyte tło
Ogniskowa, którą potocznie nazywamy „zoomem” również wpływa na rozmycie tła na zdjęciu. Warto zapamiętać, że większa ogniskowa lepiej separuje fotografowany obiekt i nie wynika to jednak z mniejszej głębi ostrości, lecz z “rozciągnięcia” obszaru na cały kadr. Dlatego wybierz długą ogniskową.

Efekt rozmytego tła uzyskamy najłatwiej, używając aparatu z dużą matrycą i jasnym obiektywem. Na początek zabawy w rozmazywanie dobra będzie najprostsza lustrzanka i obiektyw 50/1,8.

Rozmazanie zdjęcia w trybie automatycznym
Ustaw zoom na największe przybliżenie. Natomiast posiadając lustrzankę z zestawem dwóch zoomów, to wybierz ten dłuższy i ustaw najmniejszą wartość przysłony.  Jeśli fotografujesz w trybie AUTO, to twój aparat może dobrać mało korzystną wartość przysłony. Z racji tego wybierz portretowy tryb automatyki i wybieraj go zawsze, gdy będziesz chciał uzyskać rozmazanie drugiego planu.

Następnie musisz odejść od tła. Im dalej odchodzisz, tym bardziej je rozmywasz, a obiekt umieść jak najbliżej aparatu, czyli jak już zostało to napisane powyżej- kadruj możliwie ciasno.

 

GIMP

Wczytaj zdjęcie do programu. W tym celu kliknij plik i z listy wybierz Otwórz. Pierwszym krokiem jest powielenie warstwy ze zdjęciem. W tym celu na panelu z warstwami kliknij na przycisk, który tworzy duplikat pędzla. Następnie na ikonę z okiem przy górnej warstwie, w celu wyłączenia jej widoczności i zaznacz dolną warstwę.

Z menu Filtry wybieramy Rozmycie i Rozmycie Gaussa. Dobierz optymalny stopień rozmycia i kliknij OK. Dolne zdjęcie zostaje rozmazane. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na górną warstwę i wybierz Dodaj maskę warstwy. W oknie opcji maski kliknij Dodaj. Do warstwy dodany został biały prostokąt, symbolizujący maskę. W panelu z narzędziami kliknij na pędzel. W panelu poniżej znajdują się opcje narzędzia – i tutaj dobierz rozmiar i kształt końcówki, który jest odpowiedni dla opracowywanych obszarów. Wykorzystaj czarny pędzel i zamaluj tło zdjęcia, cały czas mając zaznaczoną maskę warstwy. Odsłoń rozmazany obraz ukryty pod spodem. Biały pędzel wykorzystaj w momencie, gdy odsłoniłeś za dużo. Spłaszcz warstwy obrazu- kliknij prawym przyciskiem myszy na jedną z warstw i z kontekstowego menu wybierz  Spłaszcz obraz.
Dzięki temu uzyskasz zamierzony efekt rozmazanego tła. Jeśli nie dajesz sobie rady radę Tobie zapoznać się z tym poradnikiem .
Mam nadzieję że już wiesz jak zrobić zdjęcie z rozmazanym tłem! Skorzystaj z powyższych rad. Możesz to zrobić, używając aparatu lub programu do obróbki graficznej. Picasa również oferuje rozmazanie tła, ale nie jest to na tyle precyzyjne. Jednakże to Tobie pozostawiamy wybór! Wypróbuj wszystkie możliwości. Fotografowanie to ciągła nauka, która pozwala wypracować własny styl. Dlatego sprawdź wszystkie opcje!

Powrót do kategorii Fotografia lub do mapy strony .