
Bardzo często jedno zdjęcie mówi wszystko. Chcąc pokazać kontekst, budujemy historię zdjęciami. Na tym właśnie polega fotoreportaż. Stworzenie dobrej opowieści fotograficznej jest jak napisanie książki- niezwykle pracochłonne. Bez wątpienia jest to jedna z trudniejszych form przekazu. Poniżej znajdziesz kilka rad o tym, jak zrobić fotoreportaż .
Właściwa strategia- dobry temat
Fotoreportaż w domu może dotyczyć naprawdę wszystkiego. Kreatywny fotograf znajdzie temat na ulicy i uwieczni go na zdjęciach. Inspiracja może przyjść zewsząd. Świadome tworzenie takiej historii jest szalenie trudne. Wybór tematu to zaledwie połowa sukcesu. Musisz ten pomysł zrealizować. Wybierz taki aspekt, który Cię interesuje. O wiele łatwiej pracować z tematem, który jest Ci bliski. Zastanów się, czego potrzebujesz. Musisz mieć z czego wybierać, więc rób jak najwięcej zdjęć. Nie zapominaj, że o wartości fotografii świadczy jego treść. Fotoreportaż zazwyczaj zajmuje kilka godzin, dni, a nawet miesięcy. Bez wątpienia jest to uzależnione od tematu. Musisz więc uzbroić się w cierpliwość. Najlepsze historie wymagają przede wszystkim czasu. Także Jak zrobić fotoreportaż?
Przemyślana forma.
Połącz zdjęcia kontrastami. Ustaw je w opozycjach. Motywem może być kolor (na przemian ciemne i jasne zdjęcia), linie, kierunek, w jaki wpatrują ludzie wzrok.
Nie tylko w powieściach wykorzystuje się motyw klamry- zrób to też tutaj! Na przykład- podobieństwo pierwszego i ostatniego zdjęcia będzie klasycznym wykorzystaniem tego zabiegu.
Mój przyjaciel kosz- selekcja.
Musisz mieć z czego wybierać. Jaki jest efekt wysiłku, zobaczysz podczas składania.
Najpierw wybierz udane zdjęcia. Takie, które Ci się podobają, a jednocześnie są poprawne technicznie. Następnie wybierz takie, które tworzą ścisłą historię. Ostatnim krokiem jest wybór zdjęć będących nie tylko częścią fotoreportażu, ale i tych, które w pojedynkę są świetnym kadrem.
Im bardziej krytyczne podejście, tym lepiej.
Odpowiednia kolejność.
Pierwsze musi być intrygujące- to ono przykuwa uwagę odbiorcy i jednocześnie jest subtelnym początkiem. Zdjęcia środkowe są rozwinięciem tajemnicy umieszczonej na pierwszym kadrze. Narrację uzupełniaj rozwijającymi detalami. Pamiętaj, że fotografia ostatnia to swoista puenta, która powinna być mocna i wyrazista. Nie możesz widza znudzić, zaintryguj go. Nic nie zastąpi dobrego i przemyślanego fotoreportażu wykonanego dla pokazania wachlarza zdarzeń i zachowań dziejących się w czasie i przestrzeni wybranej przez reportażystę. Przekaz musi być czytelny, jasny i klarowny. Reportaż nie może być chaotyczny. Pamiętaj, że to odbiorca ze zdjęć odczytuje historię. Zadbaj o odpowiednią kompozycję i świadomie połącz fotografie. Jeśli chcesz, to buduj ciąg przyczynowo-skutkowy, a odbiorca na pewno dostrzeże zamysł i zinterpretuje zdjęcia. Oczywiście następstwo czasowe może być zachowane, ale wcale nie musi. Głównie chodzi o wizualny odbiór tego, co widzi.
Z prostego reportażu można stworzyć niesamowitą historię. Najprościej wszystko ująć słowami, ale patrząc na fotografie najlepszych fotoreporterów, dostrzegamy, jak wielka jest ułomność słów w stosunku do obrazów. Trzeba być prawdziwym mistrzem pióra, żeby wyrazić słowami to, co przekazują dobre zdjęcia, zachowując przy tym wszystkie drobne niuanse widoczne na fotografiach. Zrób dobry fotoreportaż, a na pewno twoje wysiłki będą docenione!
Powrót do kategorii Fotografia lub do mapy strony .