Zmiany w podatkach w 2018 roku

W 2018 roku czeka nas szereg zmian w zakresie podatków. Najważniejszymi z nich są na pewno: zmiana kwoty wolnej od podatku, zmiana limitu kosztów uzyskania przychodu dla twórców czy wprowadzenie opodatkowania od komercyjnych nieruchomości o wartości przekraczającej 10 milionów złotych. To jednak nie wszystko – zmian jest więcej. Najważniejsze zmiany postaramy się omówić w poniższym artykule.

Na początku 2018 roku przede wszystkim w życie wchodzi tak zwana duża nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych, która została już podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Uchwalona ustawa podwyższa kwotę wolną od podatków dla osób najbiedniejszych do 8 tysięcy złotych. Zacznie ona obowiązywać od 2018 roku. Artyści dostaną również podwojenie dotychczasowego limitu 50% kosztów uzyskania przychodów. Ustalono również listę zawodów uprawnionych, które niestety nie obejmują wszystkich zainteresowanych.

Nowelizacji uległ również projekt, który zmienia zasady opodatkowania najmu prywatnego. Wprowadzono ograniczenie stosowania stawki ryczałtu 8,5% do przychodów z najmu nieprzekraczającego rocznie stu tysięcy złotych. Do przychodów powyżej tej kwoty zakłada się wprowadzenie nowej stawki ryczałtu w wysokości 12,5% od nadwyżki od tej kwoty. Tym zabiegiem ustawodawca planuje ograniczyć stosowanie preferencyjnej stawki opodatkowania wyłącznie do podatników, dla których takie przychody są jedynie dodatkiem a nie głównym źródłem dochodu. Co bardzo ważne – będzie się to tyczyło obojga małżonków łącznie.

Kolejną istotną zmianą jest zmiana w limicie wartości środków trwałych. Te zmiany zadowolą na pewno właścicieli małych i średnich firm, którzy do tej pory borykali się z amortyzacją przy tak naprawdę niewielkich kwotach oraz z pismami de minimis dla tych przedmiotów. Kwota ta zostanie podwyższona z dotychczasowych 3500 zł do 10000 zł limitu. Obecne 3500 zł było stałe od kilkunastu lat, zdążyliśmy się zatem do tego przyzwyczaić. W odczuciu właścicieli firm jest to duża i znacząca zmiana. Oczywiści na plus.

Obecny ustawodawca planuje również uszczelnienie systemu CIT. W 2018 roku w życie wejdą nowe przepisy dotyczące ukrytej dywidendy, co ma w zamyśle przeciwdziałać transferowaniu zysków spółek za granicę.

Ponadto posłowie przegłosowali ustawę o Ordynacji podatkowej. Po wprowadzeniu zmian przedsiębiorcy będą mogli sprawdzić, czy kontrahenci z którymi wchodzą w interesy składają deklaracje w terminie oraz regularnie płacą podatki. Takie dane będzie można uzyskać z Krajowej Administracji Skarbowej.

Organy podatkowe i gminy po przegłosowaniu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych będą mieli również dodatkową pracę związaną z corocznym sporządzaniem sprawozdania podatkowego z zakresu podatków rolnych, leśnych oraz od nieruchomości.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz