Wycieczka rowerowa

wycieczka rowerowa

Aktywnie w wolnym czasie – wycieczka rowerowa

Jednym z pomysłów na spędzenie wolnego czasu w wiosenny weekend może być wycieczka rowerowa. Jest to znakomity sposób na aktywne spędzenie wolnych dni w pojedynkę, z grupą przyjaciół czy całą rodziną. Ograniczeń wiekowych praktycznie brak. Co warto pamiętać przed wyruszeniem w trasę?

Po pierwsze – prowiant. Ruch na świeżym powietrzu z pewnością jest przyjemny, jednak potrafi zamienić się w dużą niedogodność kiedy łapie nas głód, a do najbliższego sklepu zostało dobre kilkanaście kilometrów. Zawsze warto mieć przy sobie niewielki zapas przekąsek, które nie zajmują zbyt wiele miejsca, ale uratują przed przykrym burczeniem w żołądku. Nie wolno też zapominać o zabraniu odpowiedniej ilości wody. Nie warto natomiast zabierać słodzonych gazowanych napojów – po nich będzie chciało się pić jeszcze bardziej. Wycieczka rowerowa niczym innym zbytnio nie różni się od biegania. Należy tutaj zadbać o niezbędną suplementację naszego organizmu w postaci witamin i minerałów. Taką opiekę dostaniesz np w http://www.nzoz-krynica.pl dziale rehabilitacyjnym.

Po drugie – zestaw naprawczy. Oczywiście, nikt nie wyjeżdża na wycieczkę rowerową z zamiarem spędzenia jej na naprawach. Zwykle ruszamy przed siebie na rowerze o sprawdzonym stanie technicznym. Jednak w trasie bywa różnie, więc warto mieć ze sobą mały zestaw naprawczy. W razie awarii nie spędzimy reszty dnia na pieszym prowadzeniu roweru z powrotem do domu – z większością drobnych usterek jesteśmy w stanie poradzić sobie sami bez potrzeby przerywania wyprawy.

Po trzecie – dobrze zaplanowana trasa. Rodzinna wycieczka rowerowa wymaga dostosowania jej trasy do najsłabszego uczestnika. Nie wolno zapominać o tym, że dzieci nie tylko prędzej się zmęczą, ale także szybciej mogą zacząć domagać się postoju, chwili zabawy albo słodkiej przekąski. Trzeba to uwzględnić podczas planowania trasy. Z pewnością warto poświęcić kilka kilometrów i zamiast dojechać  daleko – spędzić po drodze trochę czasu na rozmowach, czy grze w kometkę. W wypadku dłuższej wyprawy warto też mieć ze sobą papierową mapę. Telefon może się rozładować, a w sytuacjach awaryjnych czy wątpliwościach co do wyboru właściwej drogi – nic nie sprawdzi się lepiej niż tradycyjna mapa okolicy.

I najważniejsze – nastawienie. Przed wyjazdem warto się zastanowić, czy jedziemy na wycieczkę rowerową żeby bić rekord prędkości lub odległości, czy żeby się zrelaksować. Jeśli ma to być forma przyjemnego spędzenia wolnego dnia, warto postawić na spontaniczność i nie nastawiać się na konieczność „wyrobienia normy”. Nie zapominajmy, że wycieczka rowerowa ma być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Jeśli jesteśmy przemęczeni, nie warto planować trasy wymagającej bardzo wczesnego wstawania z łóżka. Przed wyjazdem na wycieczkę najlepiej jest wyspać się i nabrać sił, żeby móc w pełni cieszyć się aktywnym wypoczynkiem.

Powrót do kategorii Sport lub mapy witryny .