Tapetowanie, remont wnętrz.

Białą cegła w jasnym koleże

Wiele ludzi uważa, że tapety na ścianach to najatrakcyjniejsza forma dekoracji ścian w naszych wnętrzach mieszkań, domów. Na pierwszy rzut oka tapetowanie może być uznane za dość ciężką formą remontu, odświeżenia naszego lokum. Prawda o tapetowaniu jest jednak ciut inna. Zabrać się za tego typu remont może każdy, wystarczy zapoznać się w teorii jak krok po kroku wykonać dane rzeczy i zapewniam Was,  dacie radę.

Jak położyć tapetę?

Poleca przede wszystkim nam zależy, aby tapeta była położona na naszych ścianach bez zbędnych komplikacji. Wtedy i tylko wtedy będziemy zadowoleni, a efekt który nadany mieszkaniu będzie powalający.

W tym momencie nasuwa się nam wszystkim na języki na pewno pytanie- Jak dobrze, poprawnie położyć tapetę? Poniżej postaram się na tyle ile jest to możliwe pomóc.

Na początek, jeżeli mamy zamiar położyć tapetę na ścianę to zacznijmy od stanu ścian. Czy ściana jest już czysta, goła? Czy ma jeszcze jakąś wcześniejszą warstwę tapety? Należy ścianę oczyścić, aby nowa tapeta równo pokryła ściany, żeby nie zjechała pod wpływem starej.

Następnie, kiedy mamy już oczyszczoną ścianę, to powinniśmy zacząć od nałożenia kleju na nią. Najlepiej za pomocą wałka nakładać klej na ścianę. Proponuję nakładać klej na ścianę jedna po drugiej- w sensie na jedną ścianę dajemy klej, następnie tapetę, potem dopiero kolejna z klejem i znów tapeta. Warto pamiętać, że miejsca trudniejsze, jak okolice kontaktów najlepiej smarować klejem za pomocą pędzla. Ważne jest, żeby klej który kładziemy na ściany był równomiernie rozprowadzony po całej ścianie. Taka moja osobista sugestia, wyżej pisałem o nakładaniu kleju na ścianę jedną , tapetowaniu i klejeniu drugiej ściany. Natomiast jak ktoś do tego podchodzi pierwszy raz, lub po prostu nie jest pewny na 100% to najlepiej kleić na dwa paski, przygotowywać sobie ścianę klejem. Klej trochę zostanie wchłonięty w ścianę i będzie można spokojnie nakładać tapety.

Tapety.

Kolejna kwestia ważna to docinanie tapety w taki sposób, aby była na całą wysokość ściany, z ewentualnym delikatnym zapasem. Zapas można w przyszłości obciąć, a jak zabraknie? Brzydko będzie wyglądać doklejany mały pasek. Jak duży zapas warto sobie pozostawić? Od 5 do 10cm. Wszystko zależne jest też od tego czy posiadamy listwy przypodłogowe oraz na łączeniu ścian z sufitem.

Zrób pion, jedną prostą kreskę pionową do której przykleisz pierwszy kawałek tapety. Każdy kolejny będzie już prosty ponieważ będzie dopasowywany do tego pierwszego, wcześniejszego kawałka prosto naklejonego na ścianę.

Warto się zaopatrzyć w specjalistyczny pędzel, którym będziemy wypychać z pod tapety pęcherzyki powietrza na zewnątrz. To spowoduje, że tapeta będzie się lepiej trzymać, a przede wszystkim estetycznie wyglądać. Wszystkie nadmiary tapety możemy wyciąć nożykiem do tapet.

Powrót do kategorii dom  lub mapy strony.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz