MIÓD LIPOWY – SŁÓW KILKA
Miód lipowy powszechnie uważany jest przez konsumentów za najsmaczniejszy spośród wszystkich dostępnych na rynku miodów. Dlaczego? Ponieważ zawarte w nim składniki odgrywają kluczową rolę nadając unikalny smak. Miód lipowy nie należy do najłatwiejszych od strony wytworzenia. Natomiast warto zaznaczyć, że to co nie jest łatwe do wytworzenia często idzie w parze z bardzo pozytywnymi właściwościami podnosząc tym samym wartość samego produktu. Miód lipowy jak sama nazwa wskazuje wywodzi się z pyłków kwiatów lipy, które nie są dostępne na każdym kroku przez producentów miodów, co tym samym podnosi kolejny raz wartość produktu końcowego.
WARTOŚĆ ODŻYWCZA MIODU LIPOWEGO
Na samym początku warto sobie zadać pytanie co tak naprawdę wchodzi w skład opisywanego miodu? Znajdują się w nim między innymi olejek eteryczny, flawonoidy (hesperetyna, hesperydyna, rutyna, izokwercytryna i tiliarozyd), glikozyd ,tiliacyna, związek tri terpenowy, tarakserol, garbniki, związki goryczowe. Miód lipowy ma dwie strony swojego zastosowania. Jedną stroną jest jego pozytywny wkład w żywności, odżywianiu, natomiast drugą stroną medalu jest lecznictwo.
LECZNICZE ZASTOSOWANIE MIODU
Jeżeli macie Państwo problem z przeziębieniem, walczycie z grypą to warto posiłkować się miodem lipowym jako naturalnym lekiem w walce z tymi dolegliwościami. Świetnie w tym miejscu spisują się olejki eteryczne likwidujące drobnoustroje pojawiające się na błonach śluzowych dróg oddechowych. Glukoza i fruktoza to cenne źródła energii, które dostarczają około 300 kcal w 100 gramach miodu. Za barwę miodu lipowego odpowiada beta-karoten. Nie brakuje również mikro- i makroelementów, takich jak potas, magnez, chlor, mangan oraz witamin z grupy B. Jak już wyżej pisaliśmy pozytywne właściwości miodu lipowego od lat wykorzystywane są jako pomoc przy walce z różnego typu przeziębieniami, i problemach z drogami oddechowymi – wszędzie gdzie może występować gorączka. Miód lipowy jest środkiem, którym można wspomagać leczenie zapalenia oskrzeli i płuc, gdyż przyczynia się do szybszego ustępowania stanu zapalnego. Pokonuje skutecznie bakterie typu drożdżaki, gronkowce i paciorkowce. Spotkać się można w Internecie z opiniami, jako by miód lipowy działał dodatkowo moczopędnie. Jedną z właściwości miodu lipowego jest działanie uspokajające, czyli nie trzeba się faszerować chemią, lepiej zrobić sobie szybką herbatkę z miodem. Idąc tym tokiem myślenia warto go polecić, zaoferować osobom z chorobami układu krwionośnego. Co ciekawe, znam ludzi którym miód lipowy odegrał kluczową rolę w walce z chorobą ginekologiczną, układu moczowego, a także w schorzeniach reumatycznych. Idą równolegle z tymi natychmiastowymi efektami również plusy na dłuższy okres stosowania miodów. Dlaczego? Ponieważ zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób serca i krążenia, pozytywnie wpływa na układ nerwowy i pokarmowy.
JAKĄ POWINIEN MIEĆ BARWĘ MIÓD LIPOWY?
Miód lipowy posiada jasną barwę, ale czasami można się spotkać również z delikatnie zabarwionym na zielono lub oliwkowo. Pamiętajmy, że miód również może się skrystalizować i wtedy odcień kremowy może uzyskać.
JAK SPOŻYWAĆ MIÓD LIPOWY?
Najlepiej tradycyjnie, czyli w dorzucając go do ciepłej herbaty. Czasami spotyka się ludzi dołączających go do gorącego mleka. Tak naprawdę każda metoda jest dobra, ważne jest po prostu aby miód znalazł się wewnątrz naszego organizmu. Jaka będzie droga jego dostarczenia, czy za pośrednictwem napoju, czy po dodaniu go do np. kanapek nie ma większego specjalnie znaczenia.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.