
Ludzie mówią, że oczy to zwierciadła duszy. Indianie twierdzili, że fotografia kradnie duszę osoby będącej na zdjęciu, dlatego uciekali przed aparatem. Łącząc te dwa aspekty, przedstawię Wam, jak odpowiednio te duszę skraść- omówimy w jaki sposób zrobić dobre fotografie, które uwydatniają oczy. Zatem jak zrobić dobre zdjęcie oczu?
Poszukaj błysku w oku
Przede wszystkim rozluźnij modela/modelkę, z którym będziesz pracować. Wyjaśnij, iż będziesz się skupiać głównie na oczach, więc może zrelaksować swoje ciało i skoncentrować się na wyrażeniu emocji wyłącznie poprzez oczy. Warto poprzez rozmowę wywołać pożądane uczucia. Według fotografów..Kiedy oboje jesteście już gotowi, to włącz opcję makro, ona pomoże Ci uchwycić detale i pozwoli zrobić dobre zdjęcie oczu.
Bliki w oczach to nic innego jak odbijające się od nich światło. To bardzo pożądane zjawisko, ponieważ takie zdjęcia odbierane są entuzjastyczniej. Błysk w oku uzyskasz, uwieczniając małe odbicie źródła światła na źrenicach osoby fotografowanej. Do tego niezbędne będzie równomiernie oświetlenie. Ustaw obiekt w miejscu zacienionym pod kątem +/- 45 stopni do słońca lub skieruj twarz w stronę okna, które znajduje się bezpośrednio za aparatem (pamiętaj, by słońce nie raziło ani nie oślepiało modela, inaczej gwarantowanym skutkiem będzie mrużenia oczu).
Lampa błyskowa powoduje niepożądany efekt oczu czerwonych, dlatego zrezygnuj z tego typu oświetlenia lub później skorzystaj z korekty w programie graficznym. Jeżeli używasz lampy, to nie ustawiaj oświetlenia żarowego, które powoduje niebieski odcień na fotografii. Mając tylko wybudowaną lampę, wykorzystaj białą kartkę do rozproszenia błysku.
Mimo wszystko uważam, że światło dzienne jest najbardziej przyjaznym światełkiem. Zbyt mocne słońce przepala twarz, za mało światła powoduje pojawiające się na zdjęciach szumy. Najkorzystniejsze warunki to pogodne niebo tudzież słońce. Intensywne promienie słoneczne można zniwelować firanką (zapamiętaj, że firanki ażurowe mogą zrobić cień na twarzy, jednakże może to dać dodatkowy efekt), roletą, bądź kawałkiem materiału. Biały rozprasza światło, beż i brzoskwinia dodają ciepłej poświaty.
Więcej informacji zobaczysz na blogu tutaj : http://womenlifestyle.pl/fotografia-weselna-portfolio
Fotografuj tylko oczy
Brzmi banalnie, prawda? Jednak nie jest to takie łatwe do osiągnięcia. Wypróbuj najróżniejsze poziomy przybliżeń. Użyj rekwizytów– chusta, szal, golf zaciągnięty na sam nos. Jednocześnie nie zapominaj o tym, by te rekwizyty nie przykuły uwagi odbiorcy. Skup się tylko na oczach i wyeksponuj je. Pamiętaj o prostocie tła. Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie barwnego tła, dobierz jego kolor do stylistyki i charakteru zdjęcia. Polecam neutralne czarne, czy też białą ścianę. Jednak jasnoniebieskie tło idealnie pasuje do osoby o ciemnej lub czarnej skórze, a czerwień idealnie komponuje się karnacją platynowych blondynek. Przy szeroko otwartej przysłonie i ustawieniu ostrości na oczach modela cały tył zdjęcia ulegnie silnemu rozmyciu. Możesz też na czarnym tle, przy bardzo skąpym oświetleniu położyć nacisk na kształty oraz grę świateł i cieni (dodatkowo przekształcając fotografię na czarno-białą). Taki efekt na pewno wywoła piorunujące wrażenie.
Uchwyć to, co jest ulotne.
Nigdy nie ma dwóch takich samych spojrzeń. Dobrze wykonane zdjęcia oczu to nie tylko idealny kadr, światło i kolor. To przede wszystkim emocje. Oczy pozwalają zajrzeć wewnątrz. Postaraj się zatrzymać ten moment na fotografii. W makro liczy się precyzja i zdolność wyłapania idealnej chwili. Dobry aparat i obiektyw to jedynie 20% sukcesu, reszta zależy od Ciebie! Teraz już wiesz Jak zrobić zdjęcie oczu?
Powrót do kategorii Fotografia lub do mapy strony .