7 szybkich sposobów na to, jak przerobić zdjęcia na czarno-białe

czarne szare tło

Kochana klasyka, szyk i elegancja, czyli jak każde zdjęcie przerobić, by wyglądało korzystnie? Czasem barwy nas nie zachwycają, dlatego najprostszym sposobem jest to by kolorową fotografię po prostu zmienić na czarno-białą, która ma subtelny nastrój i tajemnicę. Takie zdjęcie jest najprostszym sposobem na to, by uciec od banału rzeczywistości w kolorze.

Photoshop

1.Skala szarości
Jest to pierwszy sposób, który polega na przekształceniu fajnego zdjęcia na skalę szarości. Wybierz Image/ Mode / Grayscale (Obrazek / Tryb /Skala szarości). Kolejnym krokiem będzie potwierdzenie  usunięcia informacji o kolorze.

2. Barwa nasycenie
Zmniejszeniu nasycenie barw poprzez okno Hue/Saturation (Barwa/Nasycenie) lub Ctrl + U  z menu Image / Adjustments (Obrazek /Dopasuj). Zmniejszamy na -100. Jeśli powyższe rozwiązanie jest dla Ciebie zbyt pracochłonne, to możesz skorzystać ze skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + U
P
acujemy w profilu RGB, zatem kolory są do dyspozycji selektywnie lub na innych warstwach.

 

  1. Mieszanie kanałów w trybie monochromatycznym.
    Z menu wybierz polecenie Image | Adjustments |Channel mixer…(Obrazek | Dopasuj | Mieszanie kanałów Zaznacz najpierw Monochrome, a następnie przesuwając suwaki dopasuj wartości poszczególnych kanałów, tak aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Działanie to można rozszerzyć. Jednakże by polecenie było dostępne najpierw należy obrazek przekształcić na skalę szarości Image/Mode/Grayscale. Wtedy można użyć Duotone z menu Image / Mode. W zaznaczonym ramką polu wybrz opcję Monotone, a następnie przejdź do edytowania nachylenia krzywej. Efekt w dużej mierze zależy właśnie od tego w jaki sposób ustawisz krzywą.GIMP
    1. Desaturacja
    Duplikuj oryginał (Ctrl+D), wybierz Kolory / Desaturacja.2.Rozłożenie na HSV albo LAB
    Wybierz (Odcień / Nasycenie / Wartość) i użyj kanału Wartość (inne raczej nie nadają się do tego celu). Następnie wybierz (Obraz / Tryb/ Rozłożenie) i zaznacz HSV albo LAB, na koniec klikając OK.3. Mikser kanałów

Wybierz (Filtry / Kolory / Mikser kanałów).

Pojawi się okno dialogowe,w którym zaznacz opcję Monochromatyczny i upewnij się, że okienko z podglądem również jest aktywne.

Teraz poeksperymentuj z suwakami. Masz możliwość oceny w okienku podglądu efektów swoich poczynań. Jeżeli nie chcesz zmienić ogólnej jasności zdjęcia, to suma wartości kanałów nie powinna przekroczyć 100%. Jednak zaznaczenie opcji Zachowaj luminancję zdejmuje  obowiązek dodawania wartości do siebie.

 

PICASA

  1. Tutaj mamy jeden z najłatwiejszych sposobów. Otwórz zdjęcie i w szablonach po prostu poszukaj czarno-biały. Dodatkowo możesz się pobawić z suwakami dotyczącymi jasności, cieni, nasycenia etc. Efekt kliszy na podczerwień albo holografii również skutkuje uzyskaniem czarno-białego zdjęcia.Już wiesz, jak osiągnąć zamierzony cel? Znając powyższe metody, kolorowe zdjęcia bez problemu możesz przerobić na czarno-białe. Jak widzisz, uzyskanie dwukolorowej fotografii nie jest niczym trudnym. To łatwe pod względem technicznym – wystarczy jedno kliknięcie w programie graficznym. Pamiętaj, że fajne zdjęcia intensywnie oddziałują na odbiorcę. O wiele bardziej wydobywają emocje na ludzkich twarzach i subtelne światło, które często zanika w kolorze. Tego typu fotografie wyraźnie zaznaczając fakturę i strukturę. Jednak nie każde zdjęcie powinno być rzeczywiście w czerni i bieli. Decyzję każdy podejmuje sam podczas fotografowania, stwierdzając, co tak naprawdę chce przedstawić i uwydatnić.

 

Powrót do kategorii Fotografia lub do mapy strony .