
Może się wydawać, że tło kompozycji, w której główną rolę odgrywa człowiek, ma relatywnie niewielki wpływ na całokształt. Rzeczywistość jest inna- tło odgrywa niezwykle istotną rolę.
Zaraz sami się o tym przekonacie.
Kiedy kadr robi się szeroki i widać całą głowę, szyję, nawet i kawałek ubrania to musisz zadbać o odpowiedni drugi plan. Tło musi być czyste, nie może być chaotyczne. Kiedy nie posiadasz profesjonalnego płótna, to najlepszym rozwiązaniem tego typu problemu jest kawałek ściany. Niech ona będzie w jasnym kolorze, co dodatkowo ładnie odbije światło i stanie się elementem idealnie dopełniającym całość kompozycji.
Stawiamy na kolor i fakturę.
Najbardziej uniwersalne są tła w kolorze czarnym (szczególnie przydatne są w przypadku portretów o ciemnych tonacjach) i białym (do jasnych zdjęć portretowych: dodatkowo łatwo je oświetlić). Pamiętaj, że konieczne jest, by tło współgrało z karnacją modelki lub modela, a przede wszystkim z zamysłem i charakterem zdjęcia. Neutralne kolory nie gryzą się z niczym i dają się dość łatwo modyfikować dzięki odpowiedniemu oświetleniu.
Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie barwnego tła, dobierz jego kolor do stylistyki i charakteru zdjęcia. Osobę o ciemnej karnacji nie stawiamy na tle o kolorze czarnym, tak samo platynowej blondynki o porcelanowej cerze raczej nie postawimy w bieli.Jeśli jeden kolor jest dla Ciebie za nudny, to możesz postawić na tła ręcznie malowane. Jednakże korzystanie z takiego rozwiązania wymagaj s umiejętności tworzenia swego rodzaju iluzji; w przeciwnym razie fotografie wyglądają kiczowato, a przede wszystkim sztucznie.
Możesz użyć też płótna, czyli prowizoryczne utworzenie ekranu z czarnej tkaniny, która zapewni Ci kawałek miejsca do zrobienia czytelnego portretu. Zapamiętaj, że istotne jest, by tło miało jednolitą fakturę- wtedy o wiele łatwiej z oświetleniem. Nie trzeba od razu kupować tła kartonowego- do ciasnego portretu wystarczy duży brystol (dobierz odpowiednie wymiary). Jeśli zdecydujesz się na brystol, to potrzebna będzie też dwustronna taśma klejąca. Najlepsza będzie taka o niedużej sile kleju (tynk powinien zostać na ścianie). Warto pamiętać, że gdy szukasz ekstrawaganckich odcieni, szybko zorientujesz się, iż większość materiałowych teł sprzedawanych jest tylko w kilku podstawowych kolorach. Jeśli chcesz eksperymentować, to nie przekreślaj rozwiązania z brystolem.
Art pisany przez sklep.mactech.pl
Plener
Podczas fotografowania w parku, lesie czy nad jeziorem musisz nieustannie weryfikować kompozycję zdjęć. Jeśli dostrzegasz jakiś zbędny detal, to od razu spróbuj zmienić ustawienie (swoje lub modela). Uważnie przyglądaj się otoczeniu, by uniknąć niepożądanych elementów w kompozycji.
Zatem jak dobrać tło do zdjęcia ?Pamiętaj o złotej zasadzie- im mniej, tym lepiej. Pokazuj tylko to, co jest niezbędne, a tło niech nie przyciąga wzroku. Jednorodne tło sprawdzi się przy zdjęciach portretowych. Wykorzystaj mur, bramę, żywopłot, las albo łąkę. To nie jest zdjęcie krajobrazowe, tutaj liczy się przedstawienie głównego elementu. Grunt to prostota.
Tło jest niezwykle ważne. Dzięki niemu tworzy się nietuzinkową całość. Nie bagatelizuj sprawy. Musisz zdawać sobie sprawę, jak dużo możliwości dostępnych jest na rynku i jak ogromne znaczenie dla efektów pracy może mieć dobranie odpowiedniego materiału tudzież koloru tła. Dzięki temu stworzysz harmonijną kompozycję.
Diabeł przecież tkwi w szczegółach…
Powrót do kategorii Fotografia lub do mapy strony .