Fotografia lotnicza – Drony,drony,drony

Fotografia lotnicza. Niebieskie niebo.

Jak robić zdjęcia różnego rodzaju samolotów?

Fotografia lotnicza cieszy się w Polsce coraz większym powodzeniem. Chcesz robić dobrej jakości zdjęcia samolotów? Przeczytaj nasz krótki poradnik. Zawarliśmy w nim wskazówki, w jaki sposób robić wysokiej jakości zdjęcia lotnicze różnego rodzaju samolotom. Fotografia lotnicza daje wiele ciekawych możliwości, poznaj sposoby na robienie dobrej jakości zdjęć określonym modelom samolotów, dzięki temu Twoje zdjęcia będą naprawdę ciekawe.

Ogólne zasady

Robiąc zdjęcia samolotom w powietrzu, powinniśmy dążyć do tego, by odpowiednio wyeksponować ruch skrzydeł w powietrzu. Nie powinniśmy więc ustawiać zbyt krótkich czasów naświetlania. W przeciwnym razie na naszym zdjęciu samolot będzie wyglądał, jakby właśnie zawisł w powietrzu. Te czasy będą się różnić w zależności od modelu samolotu i manewru, który wykonuje. Podczas startu dynamicznego samolotu akrobacyjnego konieczne będzie czas nawet do 1/500 sekundy. W przypadku standardowego lotu maksymalnie 1/200 sekundy. Ciężkie transportery, helikoptery i samoloty podczas lądowania można fotografować z zastosowaniem czasu naświetlania 1/100 sekundy. Podstawy fotografii lotniczej możesz zobaczyć na innym blogu. Fotografując możesz także ująć piękne zdjęcia fotografii ślubnej oraz panny młodej.

Co można fotografować? Praktycznie wszystko ! Krajobrazy, dziwne zjawiska, ludzi, zwierzęta, biegających sportowców czy w ramach pamiątki własną wycieczkę rowerową ( hobbistycznie ).

Helikopter

Ponieważ ruch łopat wirnika w przypadku helikoptera jest stosunkowo wolny, powinniśmy wydłużyć czas naświetlania bardziej niż ma to miejsce w przypadku innego rodzaju samolotów. Helikoptery, w przeciwieństwie do innych samolotów, bardzo ciekawie prezentują się z przodu, dlatego też często są tak właśnie prezentowane. Oczywiście, standardowe ujęcie z boku również się sprawdzi.

Odrzutowce

W przypadku odrzutowców bardzo łatwo jest uzyskać wrażenie ruchu – już sam charakterystyczny, „groźny” wygląd tych maszyn go sugeruje. Dodatkowo efekt wzmacniają smugi dymne. To sprawia, że możemy zastosować krótki tryb naświetlania. W tym przypadku spokojnie możemy sobie pozwolić na krótszy tryb naświetlania. Dobrze sprawdzi się nawet 1/2000 sekundy. Dodatkowo możemy zastosować tryb AV.

fotografia lotnicza. Niebieskie niebo.

Szybowce

Szybowce znacząco różnią się od innych rodzajów samolotów, jeśli chodzi o ich fotografowanie. W ich przypadku uzyskanie efektu ruchu może być trudniejsze, ponieważ nie mają one skrzydeł. Ich budowa także nie ułatwia zadania. Są one zazwyczaj na tyle niepozorne – charakteryzują się smukłą, drobną konstrukcją – że bardzo trudno może być nam wyeksponować ich ciekawsze detale. Do tego celu trzeba by zastosować wyjątkowo długie ogniskowe. Bez nich najlepiej skupić się na smugach, lub połączyć zdjęcie szybowca z ciekawym tłem – niebo, księżyc, odblaski słoneczne i tym podobne.

Jak fotografować starty i lądowania?

Szczególnie ciekawe fotografie można zrobić podczas startu i lądowania. Warto wykorzystać do tego celu panoramowanie: zastosować tryb TV i możliwie jak najdłuższy czas naświetlania.  Bardzo ciekawe efekty możemy uzyskać, gdy na pokazach lotniczych razem będzie startowało kilka podobnych do siebie maszyn jednocześnie. Stopniowo zwiększajmy czas naświetlania, zróbmy w ten sposób całą serię zdjęć. Efekty mogą być naprawdę ciekawe.

Fotografia lotnicza może być naprawdę wciągająca. Nie przejmujmy się, jeśli początkowo efekty zdjęć są dalekie od naszych oczekiwań. Potrzeba czasu, zanim „wyczujemy” nasz aparat i fotografowane samoloty. W powyższym tekście zaprezentowaliśmy pewne wskazówki na start, dzięki którym będziesz mógł zacząć. Z czasem z pewnością wypracujesz sobie własne techniki.

Powrót do kategorii Fotografia lub do mapy strony .