Dlaczego niemowlę często budzi się w nocy?

Dziecko w nocy - dlaczego się budzi?

Nasze maleństwo to nasz skarb, cud nad cudy. Szczególnie pierwsze dzieciątko to tak wyczekiwane i upragnione jest naszym oczkiem w głowie. Jednak i drugie i trzecie i następne to nasze skarby. Nieprzespane noce bywają zawsze udręką, każdej matce i ojcu są znane. Są o wszem dzieci, które potrafią przespać idealnie noc za nocą. Jednak są to wyjątki. Większość matek skarży się pediatrom na męczące noce kiedy dziecko potrafi budzić się nawet trzy do sześciu razy. Przyczyn tego stanu jest kilka,a nawet kilkanaście Najczęstsze opiszę poniżej w artykule.

UCIĄŻLIWE ZĄBKOWANIE

Najczęstszym i dość oczywistym powodem wybudzani się dziecka w nocy jest ząbkowanie. Potwierdzą to Państwu dentyści z takich miejsc jak np. https://sielskaklinika.pl Dziecko jest wtedy bardzo drażliwe, ślini się, marudzi, wkłada często rączki do buzi. Niestety to czas cierpienia dla małego szkraba. Dziąsła swędzą wtedy i bolą Istnieje parę sposobów zapobiegania wybudzaniu się w nocy noworodka z tego powodu ze snu lub chociaż złagodzenia objawów. Warto dzeciątku podać wtedy przed snem do picia lekki napar a melisy.

Działa on nasennie, rozluźniająco i przeciwbólowo. Należy również zaopatrzyć się w specjalny żel do smarowania ząbków, który skutecznie zmniejsza stan zapalny i tym samym uciążliwy ból. Bardzo popularne są także specjalne preparaty homeopatyczne w postaci leku w czopkach. Jeżeli te metody zawodzą to należy sięgnąć po aspirynę lub paracetamol w płynie.

STRES, A DZIECKO

Mogłoby się nam wydawać to śmieszne ale to prawda, że jeżeli dziecko miało zły dzień, przestraszyło się czegoś lub było drażliwe to także ten stan odbije się na nocy niemowlęcia. Dzieci nawet malutkie przeżywają już stres i wszelkie napięcia bardzo głęboko. Dlatego pamiętajmy, że każda pociecha wyczuwa atmosferę domu, w którym się wychowuje i nastrój domowego ogniska odbija się na jego śnie także w nocy.

ZBYT GORĄCY KLIMAT DO SNU W POKOJU

Także jako jedna z częstych sytuacji powodujących wybudzanie się dziecka podawana jest oczywista i dla dorosłych przyczyna w postaci za wysokiej temperatury w pokoju. Pamiętajmy, że podstawowa zasada jest taka iż lepiej żeby dziecko lekko się przechłodziło niż spociło. Wtedy o wiele szybciej może zachorować. Najlepsza temperatura w sypialni dziecka to 19° C, a już na pewno nie może być wyższa niż 22 ° C. Przykryjmy dziecko lekkim kocykiem lub kołderką. Nie ubierajmy w grube śpioszki i skarpetki tylko lekką piżamkę. Jeżeli jednak mamy w domu gorąco i ciężko zapewnić odpowiednią temperaturę w pokoju malucha zadbajmy o to by mieć przygotowaną zawsze do picia wodę mineralną niskozmineralizowaną.

W pierwszych kilku miesiącach życia bardzo silna jest potrzeba u noworodka ssania smoczka. Wiadomo dziecka go często wypluwa, a potem budzi się i gdy wyczuje brak w ustach swojego smoczka płacze. Jednak pediatrzy podkreślają, że należy odzwyczajać jak najszybciej dziecko od gumowego smoczka.

Bardzo oczywistym i częstym powodem wybudzania dziecka w nocy jest także po prostu banalnie niewygoda. Jednak dla malutkiego szkraba to duży problem. Może mieć źle dobraną lub zwiniętą pieluszkę, może także drapać go szef piżamki, poduszeczka czy też źle ułożona zwinięta i ocierająca się o malutkie ciałko kołderka . Dlatego zadbajmy o wygodne łóżeczko, pościel i ubrańko dla malca. Także nocny głód jest powodem budzenia się dziecka w nocy. Należy zadbać by jadło kolację lub było karmione w nocy, a wtedy mamy wręcz pewność, że zaśnie spokojnie i do rana nie będzie się wybudzać.

Także zbyt duża ilość drzemek w ciągu dnia wpływa na rozregulowanie rytmu snu dziecka, a  czas w dzień gdy nie śpi wykorzystujmy na ruch i rozwój umysłowy dziecka.

Sytuacje te są klasyczne i najczęstsze i nie powinny budzić obaw dużych. Trzeba po prostu iść na wyczucie i obserwować dziecko. Jednak w przypadku już nieuzasadnionych wybudzeń gdy te tradycyjne powody podane w artykule nie występują należy udać się do lekarza i poszukać rozwiązań uciążliwych pobudek dziecka w nocy.

Wróć do kategorii Dziecko lub do mapy strony.